Зелена трансформація має стати невідємною складовою розвитку економіки України
13.11.2020
 | 
EMGROUP

Зелена трансформація має стати невідємною складовою розвитку економіки України

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Роман Абрамовський

 під час онлайн дискусії «День сталого розвитку», організованої European Business Association наголосив, що зелена трансформація має стати невід’ємною складовою розвитку економіки України 

«Ми розуміємо, що державна політика має спонукати до модернізації економіки так, щоб не стати тягарем для населення і бізнесу. Зелена трансформація і розвиток підприємництва мають бути синергетичними поняттями. Важливо, щоб відновлення економіки після пандемії відбувалося з урахуванням цілей сталого розвитку та Зеленого курсу Європи», - відзначив Роман Абрамовський. 

Міністр розповів про ті заходи, які сьогодні вживаються Україною у кліматичній політиці та повинні мати позитивні економічні, соціальні і безпекові наслідки. Зокрема:

 

Ситуація, коли податки на СО2 та частини екологічного податку спрямовуються в загальний фонд Держбюджету, не дозволяє цілеспрямовано використовувати ці ресурси на природоохоронні заходи.

Крім того, система фінансування потребує реформування за аналогією із країнами Центральної та Східної Європи. Зокрема, доцільним є створення спеціального фонду як окремої юридичної особи з прозорим механізмом прийняття рішень та можливістю застосовувати різні підходи підтримки підприємств у реалізації природоохоронних заходів. За аналогією працюють польський Фонд охорони довкілля та управління водними ресурсами та Фонд енергоефективності, що діє в Україні.

 

Головні принципи, на яких базуватиметься Український кліматичний фонд:

 

 Побудова прозорої моделі роботи фонду за європейськими стандартами дозволить Україні залучати додаткові кошти в рамках Зеленої Угоди і інших міжнародних процесів.

 

Источник <https://www.kmu.gov.ua/news/zelena-transformaciya-maye-stati-nevidyemnoyu-skladovoyu-rozvitku-ekonomiki-ukrayini>

 

  • Незалежність від Державного бюджету дозволить кошти фонду «від а до я» витрачати на покращення стану довкілля.
  • Прозора структура управління фондом сприятиме залученню додаткових коштів з міжнародних проєктів, зокрема і в рамках Зеленої угоди.
  • Розуміння обсягів щорічного фінансування дасть можливість планувати та реалізовувати довгострокові проекти.
  • Запровадження різних рівнів підтримки дозволить охопити як проекти, які потребують лише співфінансування, так і проекти, яким необхідні 100% інвестицій.
  • триває підготовка Національно-визначеного внеску України в Паризьку угоду. Це ключовий процес для визначення збалансованого вектору розвитку економіки. Результати моделювання сценаріїв дають можливість запропонувати внесок України щодо викидів парникових газів на рівні від 27 до 46 % від 1990 року. Наразі очікується Фінальний Звіт експертів із секторальними даними щодо потенціалу і потрібних інвестицій для досягнення амбітних цілей;
  • Міндовкілля працює над запуском системи торгівлі викидами парникових газів в Україні – одного із основних механізмів стимулювання енергетичного сектору та промисловості до скорочення викидів в майбутньому;
  • важливим є і прийняття оптимальних рішень для підтримки ключових трансформацій. Тож Міністерство наголошує на необхідності реформи екологічного оподаткування та фінансування природоохоронних заходів.