План Байдена з питань клімату — це системний документ, який охоплює всі сфери життєдіяльності країни, а його реалізація може коштувати державі трильйона доларів
«Ми вже надто довго чекали і не можемо більше чекати», — сказав 46-й президент США Джо Байден, підписуючи в Білому домі укази по боротьбі зі змінами клімату. Він став першим лідером Сполучених Штатів, для якого кліматичні питання — це основа передвиборної програми. І його кроки в якості президента свідчать про те, що свої обіцянки він виконає.
План Байдена по клімату — це системний документ, що охоплює усі сфери життєдіяльності країни, а його реалізація може коштувати державі трильйони доларів.
В енергетичному секторі Байден та його команда планують грандіозні зміни. До 2035 року вони хочуть досягти нульового вуглецевого забруднення. Для цього прагнуть залучити нові інвестиції у виробництво чистої енергії, а також ухвалити стандарт енергоефективності та чистої електроенергії, що одночасно зменшить комунальні рахунки і скоротить негативний вплив енергетики на екологію і клімат.
Житловий фонд країни згідно з планом Байдена зміниться кардинально — модернізують 4 млн будівель, зробивши їх енергоефективними. Крім того, хочуть побудувати 1,5 млн будинків, які б відповідали сучасним екологічним стандартам. Крім інших позитивних ефектів, це створить мільйон робочих місць в будівництві, інженерії, постачанні будматеріалів. Власне будівельні норми адаптують до екологічних потреб. Таким чином, до 2035 року вуглецевий слід від житлового фонду зменшать вдвічі.
Передбачені значні інвестиції у створення нових робочих місць, які побудують нову американську інфраструктуру і модернізують енергетику. Це закладе основи стійкого розвитку, зробить економіку більш конкурентною, захистить здоров’я людей, а головне — стримає кліматичні зміни.
В енергетичному секторі Байден та його команда планують грандіозні зміни
План Байдена орієнтований на новітні технології та їх постійне вдосконалення. Для цього спеціально створять Агентство перспективних дослідницьких проектів у сфері клімату. Його місія полягатиме в розробці нових систем кондиціонування повітря, безпечної для середовища побутової техніки, вдосконалення промислового виробництва, декарбонізації сільського господарства та багато іншого. Особливі надії покладаються на технології CCUS (затримка, використання та зберігання вуглецю), яка допоможе різним галузям промисловості стати екологічними.
Окрема увага — автомобільній промисловості країни. Джо Байден обіцяє задіяти можливості федеральних закупівель для стимулювання попиту на екологічно безпечні автомобілі американського виробництва, закупаючи їх для автопарків державних установ. Автовласникам надаватимуть знижки в разі їх бажання замінити старі авто на нові, більш безпечні для довкілля. Створять 500 тис. зарядних станцій для електромобілів, а усі нові автобуси до 2030 року не продукуватимуть шкідливих викидів. В діалозі з профспілками, екологами та промисловцями розроблять нові стандарти екологічного палива.
250 тис. робочих місць будуть створені на заміну закритим шкідливим підприємствам в добувній промисловості. Компанії, що наносять збитки довкіллю отримають більш суворе покарання. При міністерстві юстиції запрацює відділ екологічної та кліматичної справедливості, який зосередить свою увагу на забруднювачах довкілля. А Агентство з охорони навколишнього середовища (EPA) діятиме ефективніше. Зокрема, воно не видаватиме дозволи на діяльність, яка шкодить екології громад. Одночасно нова адміністрація обіцяє податкові пільги та субсидії тим підприємцям, які хочуть модернізувати свої виробництва, впровадивши там низьковуглецеві технології.
Екологічна справедливість є магістральною частиною плану Байдена. Йдеться про те, щоб спрямувати 40% фінансування тим людям, які найбільше страждають від кліматичних змін та екологічного забруднення. Це малозабезпечені, корінне та кольорове населення країни. Саме в таких громадах пріоритетно модернізують застарілу інфраструктуру, яка шкодить здоров’ю, створять умови для доступу до чистої води, посилять екологічний моніторинг. Новостворена робоча група з кліматичної рівності координуватиме зусилля низки держустанов в цьому напрямку. Загальні інвестиції в програму екологічної справедливості за участю приватного капіталу та ресурсів штатів сягнуть 5 трильйонів доларів.
Америка вже готується до потужних криз, спричинених кліматом. Національна антикризова стратегія боротьби з кліматичним лихом напрацює системні підходи реагування на кожне таке явище. Штатам нададуть гранти для розробки власних заходів. А основну увагу сконцентрують на тому, щоб мінімізувати вплив надзвичайних кліматичних ситуацій на людей старшого віку, людей з обмеженими можливостями, малозабезпечених та дітей.
Автори плану усвідомлюють, що відповідальність за глобальний прогрес в боротьбі зі змінами клімату лежить не лише на США, хоча вони продукують 15% викидів парникових газів. Тому Сполучені Штати повертаються до Паризької угоди по клімату і стануть драйвером її виконання. Зокрема, вже сьогодні зрозуміло, що Америка буде провідним гравцем на найближчому саміті по клімату, який відбудеться в квітні. Штати обіцяють також вплинути на Китай, аби він не фінансував «брудні» технології в рамках проекту «Один пояс, один шлях». Стандарти МВФ з ініціативи команди Байдена також можуть бути реформовані - проекти з високим вуглецевим впливом опиняться в кінці черги на фінансування. Від країн G20 вимагатимуть припинити субсидувати добування та використання викопного палива, що може скоротити глобальні викиди парникових газів на 30%.
Щодо реалістичності амбіційних завдань плану Байдена експерти сперечаються. Наприклад, чи можна до 2035 року очистити американську енергетику від вуглецевого сліду або чи реально до 2050 року вийти на нульові показники викидів парникових газів? Проблема в тому, що федеральна влада не всемогутня і штати проводять свою політику. Деякі рішення адміністрації Байдена, безсумнівно, будуть оскаржені в судах і розгляд справ затягнеться на роки.
Крім того, екологи побоюються, що всі ці реформи можна буде відіграти назад, якщо пізніше до влади у США прийдуть противники протидії кліматичним змінам. Кращою гарантією незворотності перетворень став би великий комплексний закон про клімат, де був би прописаний стандарт чистої енергії. Але поки Конгрес його не ухвалив, адміністрація Байдена буде проводити свій курс через інструменти виконавчої влади.
Новий президент вже призначив свого спеціального представника по клімату (ним став колишній держсекретар Джон Керрі), доручив призупинити буріння нафтових та газових свердловин на федеральних землях, скасувати субсидії на викопне паливо, та дав наказ закупити в урядовий автопарк електромобілі. Також він видав розпорядження, де прописані доручення конкретним посадовцям на виконання положень плану по клімату. Отже, вперше у світовій історії лідер провідної держави світу зробив проблему клімату фундаментом своєї внутрішньої та зовнішньої політики.
Чому це важливо для України?
— По-перше, зусилля США як першої економіки світу впливають на кожну країну.
— По-друге, план Байдена — це готова модель, яку рано чи пізно доведеться адаптувати й до наших реалій.
— По-третє, в процесі його реалізації ми побачимо сильні та слабкі сторони цієї стратегії і зможемо врахувати досвід.
В будь-якому випадку вже зараз зрозуміло, що президенство Джо Байдена стане етапним для всього світу. На наших очах розгортається небувалий експеримент, в якому всі сили великої держави спрямують на боротьбу з кліматичними змінами та на порятунок людства від екологічної катастрофи.
>