Шахти затоплені, грунт просідає: В ОБСЄ оголосили висновки щодо екології на Донбасі
19.02.2021
 | 
EMGROUP

Шахти затоплені, грунт просідає: В ОБСЄ оголосили висновки щодо екології на Донбасі

В ОБСЄ розповіли, що на Донбасі 39 шахт підтоплюються або вже повністю затоплені і не підлягають подальшій експлуатації внаслідок бойових дій

Як передає Depo.Донбас з посиланням на "Новости Донбасса", про це повідомив експерт ОБСЄ з питань екології Дмитро Аверін під час конференції "Зменшимо загрози: екологічні та техногенні ризики на сході України".

"Затоплення шахт на Донбасі стало одним з головних наслідків бойових дій на його території. Шахти затоплюються через припинення енергопостачання, руйнувань інфраструктури, демонтажу насосного обладнання і т.п. В цілому за 2014-2020 роки порушення роботи були зафіксовані на 80 гірничодобувних підприємствах сходу України", - повідомив Аверін.

Він підкреслив, що затоплення шахт впливає на рівень грунтових вод і геологічну стійкість земної поверхні: затоплення шахт може призводити до осідання грунту і виведення з експлуатації об'єктів міської інфраструктури та промисловості, в тому числі елементів регіональної системи водопостачання.

"Зони осідань грунту зафіксовані в агломераціях Донецьк-Макіївка-Харцизьк, Торецькому-Горлівка-Єнакієве, Шахтарськ-Сніжне-Хрустальний і Должанський, Сорокино і Золоте-Кадиївка-Алчевськ", - повідомляє експерт.

Він також підтвердив, що під час порушення режиму водовідливу забруднені шахтні води впливають на якість підземних і поверхневих вод по обидві сторони від лінії зіткнення.

"Особливу небезпеку для навколишнього середовища представляють шахти, які використовувалися для зберігання небезпечних відходів, такі як "Олександр-Захід" (м.Горлівка) і шахта "Юний комунар" (м. Бунге) на тимчасово непідконтрольній українській владі території Донецької області, які вже затоплені більш ніж на 60%", - зазначив Аверін.

Довідка: Загроза радіаційного забруднення виникла після того, як майже три роки тому окупаційна адміністрація в Донецьку припинила відкачування води з об'єкта "Кліваж" на шахті "Юнком". У 1979 році на шахті провели ядерний вибух - в землі утворилася порожнина, з якої до 2018 року відкачували воду, щоб радіація не піднялася на поверхню. Видобуток вугілля на підприємстві не ведеться з 2001 року. Незважаючи на протести жителів ближнього села Бунге, в квітні 2018 року угруповання "ДНР" припинила водовідлив і перевела підприємство в "мокру" консервацію (затопила).

Нагадаємо, що навесні 2018 року бойовики відключилти обладнання в радіоактивній шахті Юнком в н.п. Бунге (колишній Юнокомунарівськ).

Як повідомлялось раніше, за час конфлікту на Донбасі в ОРДЛО було закрито 28 підприємств та знищено майже 100 тисяч робочих місць.

У жовтні 2020 року стало відомо, що радіоактивна шахта "Юнком" отруює питну воду. 

 

Источник <https://dn.depo.ua/ukr/dn/shakhti-zatopleni-grunt-prosidae-v-obse-ogolosili-visnovki-shchodo-ekologii-na-donbasi-202102181286531>