Металургійне виробництво в усі часи було одним з найбільших забруднювачів навколишнього середовища. Однак цю проблему можна розв'язати, якщо є бажання змінити ситуацію на краще
Компанія «Метінвест» завершила масштабну екологічну модернізацію агломераційної фабрики ММК ім. Ілліча в Маріуполі. Проєкт реалізовувався протягом більш ніж семи років, а його вартість становила понад $160 млн, що робить його найбільшим екологічним проєктом в історії України.
За словами генерального директора Групи «Метінвест» Юрія Риженкова, цим проєктом Група довела, що вміє тримати слово, адже він був реалізований, незважаючи на кризу і пандемію коронавірусу, яка також внесла свої корективи в хід робіт. «Я вдячний всім, хто працював над цією без перебільшення історичною модернізацією всі ці роки. Тепер аглофабрика на комбінаті ім. Ілліча не тільки найбільша в Європі, але ще й найекологічніша і найсучасніша», — сказав він.
Під час модернізації використовувалися сучасне обладнання і технології італійської компанії Termokimik Corporation, а генеральним підрядником проєкту виступила вітчизняна компанія «Метінвест-Інжиніринг». При цьому модернізація обладнання відбувалася на діючому виробництві, а монтаж циклонів і рукавних фільтрів — конструкцій вагою в сотні тонн — виконувався в найкоротші терміни. Аналогів подібної модернізації систем очищення газів на аглофабриках у світі немає.
Після закінчення реконструкції небо над Маріуполем стане набагато чистішим. Адже раніше на аглофабрику пропадало 80% усіх викидів підприємства і до 40% викидів пилу в Маріуполі. А після модернізації викиди пилу знизяться на 90%, а викиди сірки — на 46%.
Проєкт передбачав створення складної двоступеневої системи очищення газів. На першому етапі відбувається грубе очищення від пилу, коли уловлюються великі частки, а пил, що являє собою дрібні частинки руди, направляється на повторне використання у виробництві. Цю роботу виконують сучасні циклони Hurriclone. А на другому етапі відбувається доочищення газу від найдрібніших частинок пилу і з'єднань сірки, з цим завданням справляються потужні рукавні фільтри, що забезпечують зниження викидів більш ніж в 10 разів. «Нормативи передбачали рівень викидів пилу аглофабрики до 300 мг/куб. м, а наші газоочищувачі зараз забезпечують 15–20 мг/куб. м при встановлених українським законодавством 50 мг/куб. м», — розповів керівник проєкту модернізації аглофабрики Андрій Панченко.
Проєкт був реалізований в строк, незважаючи на труднощі. Зокрема, на початку весни через пандемію коронавірусу Міністерство закордонних справ відкликало з України всіх іноземних фахівців. Це сталося саме в той момент, коли співробітники Termokimik Corporation повинні були встановити програмне забезпечення і провести холодну і гарячу прокрутку обладнання аспіраційної системи. Тільки до середини літа, коли епідемія стихла, італійські фахівці змогли повернутися в Україну, закінчити налагодження обладнання, і в реалізації проєкту нарешті було поставлено крапку.
При цьому сьогодні фахівці «Метінвест-Інжиніринг» продовжують модернізовувати електрофільтри «Спейк» і монтувати два рукавних фільтри в зоні охолодження аглокорпусу №1. Ці роботи завершаться вже цього року і є додатковими зобов'язаннями щодо зниження шкідливих викидів, які взяв на себе комбінат.
Однак і на цьому екологічна модернізація підприємства не зупиниться. За словами генерального директора ММК ім. Ілліча Тараса Шевченка, наступним буде доменний переділ. Адже зниження екологічного навантаження на місто є одним із пріоритетних завдань, які ставить перед собою «Метінвест».